Info na email | Radio Rodzina | Archidiecezja Wrocławska | Niedziela | Opoka Młodych
DDM - Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we WrocławiuDiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we Wrocławiu - strona główna

DDMNEWSLINKIGALERIEŚWIADECTWA

Brat Roger Schutz - wspomnienie

Wieczorem w czwartek 18 sierpnia 2005r., podczas modlitwy we francuskim Taize od ran zadanych nożem zginął założyciel tej ekumenicznej wspólnoty - brat Roger. Miał 90 lat.

Na oczach ponad dwóch tysięcy osób na brata Rogera rzuciła się kobieta. Rumunka trzykrotnie ugodziła zakonnika nożem w szyję i w plecy. 36-letnią morderczynię - prawdopodobnie niezrównoważoną psychicznie - natychmiast obezwładnili inni wierni i przekazali ją policji.

Rzecznik wspolnoty z Tazize poinformował, że na miejscu znalazł się lekarz, natychmiast też przybył inny doktor z okolicy, ale pomoc była niewystarczająca - rany były zbyt poważne. Brat Roger zmarł około 21.00.

Brat Roger był autorytetem dla wielu ludzi na całym świecie. Do wspólnoty Taize i na spotkania, które organizował przyjeżdżało wielu Polaków. Takie ekumeniczne spotkanie odbyło się też dwa razy we Wrocławiu. Polacy nie tylko jeżdżą do Taize, ale również w kraju tworzą grupy na wzór ekumenicznej wspólnoty brata Rogera.

Informacja o śmierci brata Roger natychmiast dotarła do młodych ludzi modlących się w Kolonii podczas XX ŚDM.

"Wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży modlą się za tę wielką osobowość" - głosi komunikat podpisany przez sekretarza generalnego Dni Młodzieży księdza Heinera Kocha.

Brat Roger, syn szwajcarskiego pastora, założył wspólnotę w czasie II wojny światowej. W swej niewielkiej posiadłości we francuskiej wiosce Taize zgromadził ekumeniczną wspólnotę braci różnych wyznań. Na początku dawała ona schronienie uchodźcom wojennym. Dziś Taize przez cały rok przyjmuje gości, zapewnia im mieszkanie, tanie wyżywienie, wspólną modlitwę. W 1954 r. brat Roger spotkał się z papieżem Piusem XII, by rozmawiać o problemach jedności chrześcijan. Ogromnym zaufaniem darzył go Jan XXIII, Jan Paweł II odwiedził Taize w 1986 r.

Obecnie wspólnota z Taize liczy około stu braci, ewangelików i katolików, z około 30 państw. Poza Taize, prowadzą oni placówki modlitewno - charytatywne w dzielnicach nędzy różnych miast, od Nowego Jorku po Nairobi.

W 1988 roku brat Roger otrzymał nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju. Wielokrotnie spotykał się z papieżem Janem Pawłem II.

List z Kolkaty 2007
List z Taize 2006
List z Taize 2005
Przejazdy do Taize
Brat Roger Schutz - wspomnienie
Przesłanie z Lizbony
.
..
Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna "Dom na Skale"
Szkoła Nowej Ewangelizacji śś. Piotra i Pawła
ŚDM - przygotowania duchowe
Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016
Pielgrzymka maturzystów
KSM - Wrocław
OAZA - Wrocław
Taize - Wrocław
Duszpasterstwa Akademickie Wrocławia
Młodzieżowe Centrum informacji i Rozwoju
.
.
Autobus na Kanonizację bł. Jana Pawła II
.
Aktualności archiwalne
Wiadomości archiwalne
.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży ul. Katedralna 4, 50-328 Wrocław, tel: 71-327-11-09

email: biuro(at)ddm.wroc.pl

© 2004-2012 Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we Wrocławiu

Sponsorowane przez
Janmedia Interactive Inc.